Psychologia kolorów i dlaczego jest ważna dla przemysłu poligraficznego

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wpływa na to, że jesteś przyciągany do zakupu produktu, którego nigdy fizycznie nie trzymałeś ani nie widziałeś? Czy to grafika? Estetyka kampanii marketingowej? Atrakcyjność fizyczna modeli na zdjęciach? Paleta kolorów projektu? Wszystkie powyższe?

Wygląd Twojej kampanii marketingowej może dosłownie stworzyć lub złamać Twoją markę. Ale czy wiesz, że kolor może również wpływać na nas fizycznie i psychicznie? Psychologowie nazywają to zjawisko psychologią koloru.

Wierzcie lub nie, kolor wpływa na nas w sposób, w jaki większość z nas nawet nie przestała o tym myśleć. Wpływa na nasze nastroje i decyzje, a nawet może wpływać na nasz apetyt i zdrowie. Nauczymy Cię trochę o psychologii kolorów, więc następnym razem, gdy planujesz kampanię marketingową, możesz wykorzystać psychologię, aby wpłynąć na swoich klientów we właściwym kierunku.

Dlaczego psychologia kolorów jest wykorzystywana w marketingu

Każdy kolor w spektrum został dobrze zbadany i powiązany z różnymi emocjami. Cała ciężka praca została już wykonana, a ty jako marketer możesz wykorzystać te badania na swoją korzyść i absolutnie powinieneś.

Badania wykazały, że 93% kupujących jest pod wpływem wyglądu wizualnego, a z tego prawie 85% jest pod wpływem samego koloru.

Na przykład, jeśli myślisz o sobie spacerując po centrum handlowym, czy nie sądzisz, że byłbyś o wiele bardziej skłonny do wejścia do sklepu z modnymi kolorami i chłodnymi wzorami niż do sklepu wypełnionego beżowymi i białymi ubraniami? Albo wyobraź sobie, że chodzisz po centrum swojego miasta, czy nie pomyślałbyś, że byłbyś bardziej skłonny zatrzymać się i przeczytać, a nawet po prostu zauważyć plakat, gdyby był żywy i jasny, w przeciwieństwie do wydrukowanego w czerni i bieli?

Kolor to coś, o czym zawsze powinieneś myśleć, rozpoczynając nową kampanię marketingową. Możesz dosłownie wpływać na swoich odbiorców za pomocą samego koloru. I chociaż nie każda osoba jest pod wpływem w ten sam sposób, istnieje kilka ogólnych teorii kolorów, o których powinieneś wiedzieć.

Niektóre kolory i do czego są dobre

Koło kolorów jest zazwyczaj podzielone na pół, tworząc dwie kategorie kolorów – ciepłe kolory i chłodne kolory. Każdy z nich wiąże się z innymi emocjami. Ciepłe kolory, takie jak czerwony, pomarańczowy, żółty i jasnozielony, wywołują emocje, takie jak pasja, entuzjazm, energia i szczęście. Natomiast chłodne kolory, takie jak fioletowy i niebieski oraz ciemniejsze zielenie, wywołują spokój i profesjonalizm. Jednakże, o ile naprawdę możesz chcieć wywołać coś w swojej publiczności, nie zaleca się nadużywania jednej strony koła kolorów nad drugą; równowaga jest nadal kluczowa.

Fioletowy – Fioletowy jest najczęściej znany jako kolor luksusu, jest postrzegany jako królewski i dostojny. Jest to również związane z wyobraźnią i duchowością, tworząc doskonałą równowagę między fizycznym i duchowym. Będąc chłodnym kolorem, znany jest z tego, że łagodzi i uspokaja umysł, przynosząc konsumentom spokój i pewność w podejmowaniu decyzji. Marki kosmetyczne, takie jak Urban Decay, Aussie i Tarte, używają fioletowego w swoich logo. Bycie kojarzonym z takimi rzeczami, jak luksus, wyobraźnia i fizyczność, piękno i marki przeciwstarzeniowe często skłaniają się ku fiolecie.

Czerwony – Czerwony jest bardzo silnym kolorem, jest to mocny kolor, prawdopodobnie jeden z najjaśniejszych. Wiadomo, że tworzy poczucie pilności i często wiąże się ze strachem lub miłością. Jego właściwości energetyzujące przyciągają uwagę i utrzymują ostrość. Czerwony jest również znany z tego, że pobudza apetyt i jest często używany przez sieci fast-food. Pomyśl o Mcdonald’s, Chick-Fil-A, In-N-Out, Chipotle i Pizza Hut, strzelaj, teraz, gdy je wymieniam, trudniej jest myśleć o sieciach fast-food, które nie używają czerwonego w swoim logo!

Niebieski – niebieski jest prawdopodobnie jednym z najbardziej lubianych kolorów. Jest to związane z zaufaniem i bezpieczeństwem i jest często używane do reprezentowania spokoju, spokoju, wody i niezawodności. Mężczyźni często wolą kolor niebieski, więc jeśli twoim głównym odbiorcą są mężczyźni, pomyśl o niebieskim! Ponadto niebieski jest najczęstszym kolorem używanym przez firmy w przestrzeni korporacyjnej. Pomyśl o hp, dellach, intelach i IBM.

Zielony – Kolor zielony jest często używany do promowania równowagi i harmonii i jest ogólnie związany z takimi rzeczami, jak pieniądze, władza, zdrowie i natura. Zielony może stymulować spokój w mózgu i może prowadzić do zdecydowania wśród klientów. Wiele ekologicznych lub świadomych ekologicznie marek używa zieleni w swoim brandingu, z oczywistego powodu, że najczęstszym kolorem związanym z naturą i środowiskiem jest dobrze… zielony.

Żółty – żółty wywołuje radość, pogodę ducha i optymizm. Jeśli próbujesz przedstawić coś szczęśliwego, żółty jest prawdopodobnie kolorem, z którym chcesz iść! Żółty może być również znany z tego, że budzi w nas dziecko, firmy oferujące przyjemne, szybko dostępne produkty lub usługi często używają żółtego w swojej marce, firmy takie jak Mcdonald’s lub Best Buy skorzystały z używania żółtego w swoim brandingu.

Biały – Biały często kojarzy się z czystością i czystością. Może reprezentować nowe początki i prostotę. Tak piękny, jak może być, gdy jest właściwie używany, unikaj używania zbyt dużej ilości bieli w kampaniach marketingowych, ponieważ może być postrzegany jako zbyt minimalny i nudny.

Czarny – Czarny jest używany do przedstawiania rzeczy takich jak powaga, władza, wyrafinowanie lub autorytet. Czarny, jako potężny kolor, często może być nadużywany, a zatem niewłaściwie używany. Przy prawidłowym użyciu czarny może wyglądać niezwykle ostro i mocno, ale pamiętaj, aby lekko stąpać.

Podczas gdy kolor odgrywa ogromną rolę w wpływie konsumentów, nadal ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie czynniki wizualne odgrywają rolę w sukcesie kampanii. Ale teraz, gdy masz psychologię kolorów w pasku narzędziowym, Twoja kampania może być o wiele bardziej skuteczna.